RANČ POMLADI

RANČ POMLADI

sreda, 27. januar 2016

VISOKA GREDA

Če nam izdelava visoke grede ni uspela jeseni, to lahko storimo v prihajajočih mesecih. Je starodavna orientalska kmetijska tehnika. Visoka greda je način vrtnarjenja, kjer je zemlja “spakirana” v ohišje narejeno največkrat iz lesa ali opeke, visoko od nekaj 10 cm do višine pasu.


Prednosti visokih gred so: prihranek prostora, lahek dostop, dobro uspevanje zelenjave, organske plasti v sredini visoke grede med razkrajanjem oddajajo toploto,  na gredi ne zastaja voda, lopatanje ni potrebno,  spomladi se na njih zemlja prej segreje, zato lahko prej sejemo in sadimo, zelenjave med delom ne moremo pohoditi.

Pri visoki gredi brez okvirja se vanje vrašča trava in plevel.  Pri zastavljanju širine bodimo pozorni, da ne bo ta preširoka sicer ne bomo dosegli vrtnine ne da bi stopili na gredo.


Visoka greda naj bo široka približno 120 cm - 150 cm in visoka 90 cm – 120 cm, dolžina prepuščena našim željam in zahtevam.

Gredo postavimo jo v smeri sever – jug, da bo enakomerno osončena in zračna.
Oblike grede so lahko različne, pravokotna, trikotna, polmeseca, vse to je odvisno od prostora, ki ga imamo na razpolago.

Postopek izdelave visoke grede:

1. Gredo omejimo z lesenim okvirjem.

2. Odstranimo travno rušo in jo shranimo v bližino.

3. V  višini 50 cm v izkopan prostor zložimo olesenele 
odpadke, nalomljene veje (služi predvsem kot drenaža).

4. Dodamo plast prej izkopane travne ruše.

5. Nanjo položimo trstiko, rogoz in druge rastline ter grmovnice.

6. Na to položimo pokošeno travo in  plast vlažnega listja, ki ga pograbimo pod drevesi. Na to dodamo še na manjše kose raztrgan karton. Če imamo v bližini deteljo kot zeleno gnojenje, jo s korenino vred izrijemo in dodamo na karton.

7. Dodamo plast zemlje in plast komposta.

8. Nazadnje dodamo  še plast vrtne zemlje.


9. Tako pripravljena visoka greda čaka na pomlad, ko jo bomo zasadili in posejali.

Ni komentarjev:

Objavite komentar