RANČ POMLADI

RANČ POMLADI

ponedeljek, 29. februar 2016

ZIMSKI MRAZ - NAJBOLJŠA HRANA ZA TOPLO TELO IN DUŠO

 Med zimskim časom, v hladnih in togih vremenskih razmerah ima uživanje hrane posebno mesto obravnave, enako kadar je prevroče. Potrebno je povečati za približno 10 % dnevnih kalorij tako, da naše telo lahko kompenzira znižanje zunaj temperature. Hrana vsebuje toplotno energijo, kalorije, ki prvotno prihaja od sonca. Po kitajski teoriji Yin in Yang v zimskem času je potrebno jesti hrano, ki nas greje in ne osvežuje.


Juhe
Ko je zunaj hladno ali obstaja na svetu, kaj boljšega in najbolj zaželenega kot je krožnik vroče juhe? Prav pride vsa sezonska zelenjava (špinača, radič, brokoli, buče, redkev, bučke, korenje), ker vsebuje minerale in vitamine, ki pomagajo pri boju pri neravnovesju, povezanem z mrazom. Če ne veste, poizkusite Miso juho. Ta je razširjena v makrobiotični kuhinji, prihaja iz vzhodne tradicije: je posebej razširjena na Japonskem in v Koreji. Miso (bogata z beljakovinami, vitamini in minerali) je prešana pasta, pridobljena s kuhanjem in fermentacijo soje s soljo in kojikin, glive. Včasih dodajo tudi nekaj žitnih zrn (riž, ječmen, rž in proso). To dela zelo aromatično juho, ko jo obogatimo z zelenjavo. 



Stročnice 
Imajo veliko moč ogrevanja: čičerika, fižol, grah in leča, poleg tega vsebujejo tudi železo in so bogate z vlakninami, in pomagajo telesu pri odstranjevanju odplak. 



Česen 
Še en "grelec", če ga uživamo surovega ima odlične antibakterijske lastnosti. Česen ima veliko zdravilnih in izrednih lastnosti. Ima samo eno napako: vsi ga ne dobro prebavijo!



Citrusi 
Zimska živila, ki pospešijo vaš metabolizem zahvaljujoč vitaminu C. Pomagajo pri premagovanju sezonskih tegob. Lahko porabimo cel sadež ali iztisnemo okusne sokove, ki jih moramo popiti takoj. 



Začimbe 
Ingver poveča krvni obtok in cirkulacijo, torej ima ogrevalno moč za telo in afrodizijski učinek. Čili, še posebej, če ga uporabljamo svežega ima veliko vrlin: ogreje čute, vzdušje in telo, vsebuje vitamin C, deluje proti mrazu in proti starosti. Druge začimbe, ki so koristne za proizvodnjo toplote: timijan, kardamom, ki pomaga tudi proti kašlju in prehladu, nageljnove žbice, janež, majaron, kumina, cimet, brin, rožmarin, poper.



Čokolada 
Temna čokolada vsebuje magnezij, ki pomaga v boju proti utrujenosti, in teobromin, ki stimulira živčni sistem. Dva dobra razloga, da lahko užijemo košček temne čokolade, vendar ne več kot 30 gramov na dan!




Žita 
So odličen vir vlaknin, in pomagajo telesu, da se segreje. Zlasti pšenica in rjavi riž vsebujeta veliko kompleksnih ogljikovih hidratov, ki krepijo delovanje prebavnega trakta, in ustvarjajo telesno toploto. Še več: njihova vsebnost ogljikovih hidratov služi kot gorivo pri procesu presnove. Prav tako priporočamo: oves, ajdo in proso. Izogibajte se cous cousu, boulgurju in belemu rižu, saj v nasprotju z ostalimi učinkujejo, hladno.



Čaj in zeliščni čaji 
Po obroku je dobro popiti skodelico toplega zeliščnega čaja. Ko se zunaj zmrzuje je dobro popiti skodelico vročega čaja, ki so pravo zdravilo. Združiti posel in zabavo, poskusite zeliščni čaj proti prehladu iz sladkega korena, timijana, sivke, bezga. In ne nazadnje še zeliščni čaj, ki daje telesu toploto in deluje tudi naravno proti-bakterijsko na osnovi z ingverjem, limono, kumino, cimetom in klinčki.

torek, 9. februar 2016

ZIMSKA KRMA ZA ČEBELE

   Priporočamo, da zimski krmi za čebele dodajate zeliščne čaje, ki so se pri nas vsa leta izkazali kot dobra mera za krepitev zdravja čebel. Rman, kamilico, regrat in baldrijan uporabljamo kot sušeno zelišče, ki ga poparimo z vrelo vodo, po petnajstih minutah pa odcedimo. Koprivo, njivsko preslico in hrastovo lubje prelijemo s hladno vodo in zavremo ter odcedimo po 10 minutah. Povsem zadošča 3 g posameznega zelišča in ½ l vsakega od čajev, dodano na 100 l krmne tekočine. Dodajanje teh čajev je posebej pomembno v tistih letih, ko so imele čebele za zadnjo pašo mano.

Vir: Setveni priročnik Marije Thun 2016, Založba Ajda

sobota, 6. februar 2016

ŠKROPLJENJE V FEBRUARJU

 Do konca februarja - če ni več snega - je zadnji čas, da vse površine, tudi sadno drevje in grmovnice, škropimo s preparatom gnoj iz roga. Izberemo popoldanski čas dneva brez zmrzali. Dan za korenino je boljši.

  Ko je vreme lepo, poškropimo vse površine enkrat popoldne s čajem iz njivske preslice, če je zemlja kisla, pa enkrat tudi s čajem iz regratovega cvetja. Zdravje rastlin je odvisno od zdravja zemlje, zanj se v tem času pred prvimi posevki lepo potrudimo.

"Dober biodinamičen kmet najprej obdeluje zemljo z glavo in šele nato z rokami"

Pred posevkom katerekoli rastline zemljo prerahljamo do globine 20 cm in poškropimo s preparatom gnoj iz roga. Poskusi kažejo, da je bolje, če škropimo trikrat, in sicer tako, da med enim in drugim škropljenjem zemljo obračamo oziroma razgibamo. Ko je preparat enkrat zmešan, učinkuje le štiri ure; torej se moramo za delo dobro organizirati.


Vir: Setveni priročnik Marije Thun 2016, Založba Ajda

četrtek, 4. februar 2016

ŠKODLJIVCI





Do 15. 2. se meditativno ukvarjamo s škodljivci, ki nam delajo težave, na primer šojami, vranami, divjimi prašiči, jeleni, srnami, voluharji, bramorji in jim postavljamo meje. Naša notranja drža pri tem je drža ljubečega, toda trdnega gospodarja.

Polži: težave se lahko nadaljujejo. Dan, ko je Luna pred Rakom, je najboljši za mere proti polžem.

Vir: Setveni priročnik Marije Thun 2016, Založba Ajda


FEBRUAR IN OPRAVILA


Februar je še vedno hladen in tako lahko še vedno opravimo nekatere pomembne naloge, vendar pohitite, ker je luna letos sinhronizirana s koledarskim letom, zaradi česar bo pomlad zgodaj tu. Temperature so blage in popki so že zelo veliki. Pomembno je, da ne zamudimo nege na osnovi žvepla, alg in bentonita in seveda premaza na sadnem drevju. 


  Ne pozabite, da je treba vrtnice obrezati v najkrajšem možnem času. Ugodni dnevi so 1-2 in 9. Spomnimo se, da je treba vrtnice obrezovati zjutraj saj bomo na ta način spodbudili večje število cvetov. 


  

Če je dovolj proste zemlje ne pozabite, da lahko sejete na vrtu fižol, grah na dan za plod in česen in čebulo na dan za korenino. Tveganje za nočne zmrzali bo v vsakem primeru prisotno.

SEMENA IN RASTLINE

  Zelena rast najlepše, če jo posejemo v času, ko je Sonce pred Kozorogom in Luna pred ozvezdjem Bika, Device ali Kozoroga. Priporočamo dneve za korenino 8. ali 15. 2. popoldne.


 Paradižnik bo najboljši, če ga sejemo na dan za plod v času, ko je Sonce pred Vodnarjem, torej 15. 2. do 11. 3., na primer 22. ali 23. 2.

 Pridelujemo svoj semenski krompir. Posušene zelene gomoljčke s semenom krompirja namočimo, seme premešamo z zemljo in posejemo v zemljo, ko smo jo trikrat poškropili s preparatom gnoj iz roga. Tokrat priporočamo za setev 8. 2. v času za korenino. Sonce je pred zemeljskim ozvezdjem Kozoroga in Lune tudi. Izkazalo se je, da je ta konstelacija odlična. Rastline prepikiramo in presajamo na prosto tako kot paradižnik. Vsa negovalna dela in tudi spravilo bomo opravili letos na dan za korenino.

Vir: Setveni priročnik Marije Thun 2016, Založba Ajda



sreda, 3. februar 2016

KAJ SEJEMO IN PRESAJAMO V MESECU FEBRUARJU

Na prosto sejemo: grah, peteršilj, bob, rdečo peso, korenje, čebulo, mešanico solat, redkev, radič, šalotko, špinačo, rukolo.


V rastlinjaku sejemo: melancane, papriko, paradižnik, solato, zeleno, cvetačo, brokoli, zelje, ohrovt, koromač, kolerabico, solate, glavnate solate, indivijo, stebelno zeleno.


Presajanje na prostem: čebulo, česen, šalotko.


Presajanje v rastlinjaku: cikorja, čebula, glavnata solata.


PRAKTIČNI NASVETI ZA MESEC FEBRUAR

Do 16 je Sonce v Kozorogu: naravni procesi mineralov v tleh, sprostitev hranilnih elementov
Od 17  je Sonce v Vodnarju: impulz ustvarjanja oblik pri kaljenju in poganjanju korenin
FEBRUAR  2016
»Zunanji red pomaga notranjemu redu«


 

Izogibati se obdelavi dan *-----* 10. od 13:00 h, in 11., 13. od 15:00 h do 15. do 12:00 h, 24. do 11:00 h.
Čas za presajanje od 1. Do 5. In 18. Do 29. Februarja.
Dan
Praktični nasveti

Čebele: za zdravljenje čebel in uporaba biodinamičnih tretmajev je dobro odpreti satje na dan za plod – toplota.

Priporočamo, da zimski krmi za čebele dodajate zeliščne čaje, ki so se pri nas vsa leta izkazali kot dobra mera za krepitev zdravja čebel. Rman, kamilico, regrat in baldrijan uporabljamo kot sušeno zelišče, ki ga poparimo z vrelo vodo, po petnajstih minutah pa odcedimo. Koprivo, njivsko preslico in hrastovo lubje prelijemo s hladno vodo in zavremo ter odcedimo po 10 minutah. Povsem zadošča 3 g posameznega zelišča in ½ l vsakega od čajev, dodano na 100 l krmne tekočine. Dodajanje teh čajev je posebej pomembno v tistih letih, ko so imele čebele za zadnjo pašo mano.

1., 2. Do 12 h, 9.
Obrezovanje vrtnic.
1., 2. do 12 h
Če ni zmrzali, obrezujemo sadno drevje in trto.
2.
Svečnica
3.
V lončke sejemo solato, peteršilj, odporne kolerabice.
5., 6.
Čebele: preverjanje krme. Premaz sadnega drevja s premazom Z.A.B. žveplo-alge-bentonit.
5., 6.
Pretakanje vina: pojemajoča Luna
6.
Sejemo papriko, grah in bob; obrezujemo sadno drevje in trto, režemo cepiše in potaknjence plodovk.
6., - 17.
Čas obrezovanja bujne rasti trt in vitalnega grmičevja za zmanjšanje bujne rasti.
8.
Sejemo gomoljno zeleno, čebulo, redkvice in seme krompirja za pridelovanje svojega semenskega krompirja.
9.
Režemo podtaknjence vrbe za ograje in žive meje.
10.
Pepelnica
10. do 12 h
Režemo cepiče in podtaknjence plodovk; sejemo paradižnik in papriko.
18.
Dobro za delo s čebelami: zjutraj po potrebi  pripravimo ojačevalne čaje na osnovi preslice, kamilice, sol, med in trsni sladkor.
18.
Sejemo brokoli, astre in cinje; obrezujemo sadno drevje in trto.
20.
Sejemo solato, berivko, zgodnje zelje, peteršilj, špinačo in cvetačo; mere proti polžem.
22., 23.
Pretakanje penečih vin: rastoča Luna
22., 23.
Dopoldan idealen čas za pripravo lažnih gredic (glej priročnik Vrtnarjenje po biodinamiki, Elvira Devetak).
23.
Idealen dan za čiščenje telesa.
24.
Zemljo za zgodnje posevke in v rastlinjaku škropimo popoldan s čajem iz njivske preslice.
24.,25.,26.
Na prosto sejemo korenje, v rastlinjaku sejemo redkvice.
25.
Do konca meseca poškropimo vse površine s preparatom gnoj iz roga; popoldne je bolje!
25., 26.
Ugoden čas za debelni premaz sadnega drevja.
25., 26., 27.
Možnost zmrzali: uporabimo preparat 507 – baldrijan; na okrasnem cvetju pa čaj iz rožmarina.

Pripravila: Elvira Devetak
Kmetija Devetak&Zavodni – Domačija Vočne, Breg pri Žirovnici 3, 4274 Žirovnica

Vir: delno uporabila Setveni priročnik 2016, M. Thun, Založba Ajda Vrzdenec