RANČ POMLADI

RANČ POMLADI

ponedeljek, 30. marec 2015

BIODINAMIKA IN PROPOLIS

Propolis ali zadelavina je smolast čebelji proizvod, ki so mu že v antiki namenjali posebno pozornost in ga uporabljali za konzerviranje, razkuževanje in »zdravljenje« na splošno.


Čebele nabirajo smole in eterična olja iz rastlinskega sveta. 
Narava je ustvarila popke in jih prekrila s tankim zaščitnim slojem proti plesni in bakterijam. 

Poleg tega čebele nabirajo tudi smolo iz lubja, kjer  je narava "zgradila" tkiva prekrita s snovjo proti insektom in nezaželenih živali. 

Propolis je sestavljen iz različnih rastlinskih smol, ki jih čebele naberejo na popkih topole, breze in na drugih rastlinah. Nabranim smolam čebele dodajo še izloček iz žlez slinavk. Zelo aromatične. Čebele dodajo smolam tudi vosek, da snov postane bolj lepljiva. Zato pri odlaganju propolisa potrebujejo pomoč svojih sester. 

 
Barva propolisa je od zelenorumene do temnorjave, odvisno od izvora in starosti. Pri višjih temperaturah je lepljiv, pri nizkih pa krhek ter se ob lomljenju drobi. 

Beseda propolis je grškega izvora in pomeni pred mestom oziroma obrambo mesta. 

Čebele uporabljajo to lepljivo snov, da naredijo svoje bivalno okolje sterilno in čisto. Uporabljajo ga za premaz notranjih sten panja za zadelovanje notranjih razpok in špranj, za popravilo satja za zaščito pred možnim udorom drugih insektov zato ga imenujemo tudi zadelavina. 

Čebela je dejansko ena od najbolj higienskih »insektov-živali«. Dovolj je, če pomislimo, da se v panju nahaja petdesettisoč čebel in da vsaka gre in iztreblja svoje izločke zunaj panja, na prostem. Sožitje znotraj panja, kjer je velika gneča, je nujna maksimalna higiena. Zato čebele uporabljajo propolis za ohranjanje njihovega zdravja.

Čebela je žival, posebej povezane s sončnimi sil in vsako čebelo bi lahko šteli kot kapljico kondenziranega sonca. Prav zaradi tega je čebela sposobna dati posebne značilnosti sonca. Na nek način je propolis »zgoščena svetloba«, ki pomaga čebeli, da ostane zdrava in da dobro preživi zimo.

Lastnosti propolisa
Številna medicinska poročila o propolisu dokazujejo, da zavira razvoj bakterij ali jih celo uničuje, pospešuje celjenje ran in pomaga pri zdravljenju vnetij. Pomembno je njegovo antibiotično delovanje, saj ne učinkuje samo na bakterije ampak tudi na različne viruse...

Drugi načini uporabe

Propolis vse pogosteje uporabljajo pri ekološkem načinu pridelovanja hrane za uničevanje rastlinskih zajedavcev in mrčesa. Uporabljajo ga tudi kot mazilo, ki rane nastale pri obrezovanju drevja varuje pred glivicami... (se nadaljuje)

sobota, 28. marec 2015

30.
do 12 ure obrezujemo sadno drevje in trto, pikiramo paradižnik in papriko

      

31.
sejemo: paradižnik, buče in bučke na prosto. 


 

Delo s čebelami spodbuja k nabiranju medu; negujemo rastline za pridelovanje semen, žita škropimo z baldrijanom.

   


četrtek, 26. marec 2015

OPRAVILA NA VRTU, NJIVI, ...

28.
škropimo macerat iz njivske preslice kot preventiva proti glivam v tleh


28. do 31.
ugoden čas za presajanje na prosto ali v pokrit prostor na prostem

sreda, 25. marec 2015

OPRAVILA NA VRTU, NJIVI, SADOVNJAKU ...

26.
zemljo škropimo z D8 proti koloradskemu hrošču, sadimo zgodnji krompir


27.28.


dober dan za delo s čebelami, obrezujemo sadno drevje in trto

  

DELAVNICA - SEMENA, pridelava po biodinamični metodi




DELAVNICA

UVOD - PRIDELAVA IN NEGA SEMEN PO BIODINAMIČNI METODI

torek 14. aprila 2015
ob 17:00 uri

na Osnovni šoli A.T. Linharta v Radovljici




Spet je postalo zanimivo, da si na lastnem vrtu poleg pridelave zelenjave vzgojimo tudi lastno seme. Pred več desetletij so naše babice dobro obvladale to znanje, žal pa smo ga v zadnjih desetletjih potrošništva kar pozabili. Zato prihaja do nekaterih težav. Želimo si ohraniti številne zanimive sorte, ki se jih na domačijah prenašajo iz roda v rod, pa tudi, da si prihranimo nekaj denarja, je dobro, da si seme pridelamo sami.  Zato so potrebne osnove za pridelovanje semen vrtnin. Semenarjenje sodi med težje veje agronomije in tega ne smemo pozabiti. Pri semenarjenju ni bližnjic zato se je nujno držati osnovnih pravil, da bomo iz leta v leto pridelali kvalitetnejše seme.

Tehnike biodinamične metode so orodja s katerimi bomo vstopili v skrivnostni svet semen in tako bomo lahko vplivali na kvaliteto semen. Uvodnemu predavanju bodo sledile tudi praktične delavnice. Delavnica poteka v dveh delih teoretični in praktični del.
S seboj prinesite pisalo, beležko in veliko dobre volje.

Program:
17:00 uri       spoznali bomo splošne osnove rastline nosilke semen, vitalni ritmi tal, vpliv kozmičnih ritmov na oblikovanje semen, vpliv bd preparatov na rastlinski svet,
                        izbor semen, kaljivost semen, spodbujanje kaljivosti, spravilo, razkuževanje semen…
20:00 uri      Zaključek

Delavnico vodi :                  Elvira Devetak, svetovalka in mentorica za biodinamiko
Čas poteka delavnice:         17:00 do 20:00 ure
Kraj poteka delavnica:       O.Š. A.T. Linharta, Radovljica
Prispevek: 20 Eur v ceni je vključen tudi Priročnik o pridelavi semen po bd metodi
Prijave pošljite do 13.4.2015 na e-pošta: elvira.devetak@gmail.com  
                                                
Biodinamična kmetija Devetak&Zavodnik v sodelovanju z Ajda Gorenjska

VLJUDNO VABLJENI!






PRIROČNIK – SEMENA pridelava in nega po biodinamični metodi

  
akcijska cena 

8 Eur
 
PRIROČNIK – ZELIŠČA IN DIŠAVNICE pridelava in nega po biodinamični metodi

 akcijska cena 

7 Eur




PRIROČIK – VRTNARJENJE PO BIODINAMIKI  



priročnike lahko naročite na e-pošto: elvira.devetak@gmail.com 


akcijska cena

10 Eur



PRAKTIČNI PRIROČNIK - SEMENA pridelava in nega po biodinamični metodi

 
PRAKTIČNI PRIROČNIK – SEMENA pridelava in nega po biodinamični metodi

Ponovno je postalo zanimivo, da si na lastnem vrtu vzgojimo tudi lastno seme. Pred več desetletij so naši predniki to dobro obvladovali, žal pa smo jo v zadnjih desetletjih potrošništva kar pozabili. Zato prihaja pri pridelavi do nekaterih težav. Z lastno pridelavo semen si zmanjšamo stroške nabave semen. Zato je smiselno, da si seme pridelamo sami.  Potrebne so osnove za pridelovanje semen vrtnin. Pri semenarjenju ni bližnjic zato se je nujno držati osnovnih pravil, da bomo iz leta v leto pridelali kvalitetnejše seme.
Priročnik podaja osnovne tehnike biodinamične metode pridelave, priprave semen za setev, predelave, shranjevanja semen za začetnike kot profesionalce.

torek, 24. marec 2015

PRAKTIČNI PRIROČNIK - ZELIŠČA IN DIŠAVNICE pridelava in nega po biodinamični metodi

 
PRAKTIČNI PRIROČNIK – ZELIŠČA IN DIŠAVNICE pridelava in nega po biodinamični metodi

Priročnik nudi številne praktične napotke pri vzgoji in negi zelišč in dišavnic, sejanje, presajanje, nega, pobiranje, shranjevanje in konzerviranje. Koristne napotke uporabe rudninskih snovi, ki pripomorejo k boljši rasti rastlin in plodov.

ponedeljek, 23. marec 2015

PRAKTIČNI PRIROČNIK - VRTNARJENJE PO BIODINAMIKI

 
PRAKTIČNI PRIROČIK – VRTNARJENJE PO BIODINAMIKI                  

V priročniku so osnove biodinamike in veliko predlogov kot so:
dobri sosedje, uporaba biodinamičnih preparatov, eteričnih olj, zelišč, čajev, prevrelk … proti boleznim in »škodljivcem« ter številne druge koristne napotke.

sobota, 21. marec 2015

OPRAVILA NA VRTU

23.









sejemo jara žita in plodovke, v ozimna žita, ki jih tudi branamo, posejemo deteljo

  
24.
sadimo zgodnji krompir, sejemo korenovke
26.
zemljo škropimo z D8 proti koloradskemu hrošču, sadimo zgodnji krompir

ponedeljek, 16. marec 2015

AVOKADO - PRIJATELJ NAŠEGA SRCA, OČI, KOŽE ...




 
Avokado je pravo superživilo saj vsebuje zelo malo ogljikovih hidratov. Bogat je z mononasičenimi maščobami, ki pomagajo ohranjati vaše srce zdravo. 
Vsebuje tudi veliko kalija in pomaga uravnotežiti življenjsko pomembno razmerje med kalijem in natrijem. Dodatno vsebuje še vitamin E, B6, folno kislino in vlaknine.

Avokado znižuje raven holesterola, nadzoruje krvni tlak, skrbi za zdravje oči, pomaga pri uravnavanju sladkorja v krvi,  zmanjšuje tveganje za pojav srčnega infarkta, znižuje tveganje za nastanek raka, pomaga v boju proti prostim radikalom. Bogat je z antioksidanti, zato lahko zavira določene procese staranja. Glutation v avokadu skrbi za močan imunski sistem ter zdravje živčnega sistema. Prav tako je velik prijatelj za nego kože. Olje iz avokada hrani kožo in ji daje sijaj. To olje je prav tako zelo učinkovito pri luskavici. Z zrelim avokadovim olupkom lahko naredimo doma pripravljeno hranilno obrazno masko  proti mrazu.

Avokadova solata z zeleno jabolko in stebelno zeleno

 
Za 4 osebe potrebujemo:
1 avokado,
1 zeleno jabolko,
2 stebli zelene z list,
50 g listov mlade špinače,
20 g pinjol,
½ limone,
deviško oljčno olje, sol.

Avokado razpolovimo, odstranimo koščico in izdolbemo meso, nato ga po dolžini razpolovimo in narežemo. Rezine pokapljamo z nekaj kapljic limone. Stebelno zeleno operemo in očistimo ter zrežemo na tanka koleščka. Svetle in mehke liste odstranimo.  Jabolko olupimo, odstranimo peščišče in zrežemo na kocke (jabolko pokapljamo z limoninim sokom). Zmešamo avokado, zeleno, jabolko in zabelimo z 2 žlicama oljčnega olja in malo soli. Pripravljeno solato razdelimo na krožnike s špinačnimi listi, pinjoli in listi zelene. Na zadnje še dodamo kapljico limone in oljčnega olja.




nedelja, 15. marec 2015

SPOMLADANSKE RASTLINE V KUHINJI

Za spremembo si pripravimo zelo okusne testenine (kratke testenine) s trobenticami in vijolicami. Zelo so okusne tudi samo s trobenticami. Ne boste verjeli, kako dobro kosilo si lahko pripravite zelo enostavno in poceni. Vredno je poskusiti.

 








Sestavine za 4 osebe: 
2 pesti trobentic (Primula vulgaris), 
2 pesti vijolic (Viola odorata), 
1 šalotka, 
50 g masla ali oljčnega olja, 
1 žlico moke, 
½ kozarca juhe iz jušne osnove, 
½ kozarca belega vina – suho, 
sol, 
žafran in beli poper po želji, 
500 g testenin v obliki pentelj ali druge kratke testenine.

Zgodaj zjutraj naberemo cvetove trobentic in vijolic, nato očistimo zelene in poškodovane dele rastline, brez spiranja v vodi.

Cvetje sesekljamo in pražimo na maslu ali olju in šalotki. V terilniku zdrobimo nekaj listov žafranke in dodamo  trobenticam in vijolicam. Vse skupaj kuhamo 2-3 minute na blagem ognju in rahlo premešamo.  Dodamo juho iz jušne osnove, eno žlico moke in belo vino,  da dobimo gladko maso brez grudic (kuhamo največ še 5 minut). Dodamo sol in sveže mleti bel poper.
Čim so testenine kuhane na zob jih precedimo in damo v toplo večjo ponev z omako. Okrasimo s cvetovi trobentic in vijolic in nekaj tankih trakcev pomarančne lupine.

sobota, 14. marec 2015

OPRAVILA NA VRTU...

15. do 25.

ugoden čas za cepiče, vedno zgodaj zjutraj


16.
proti večeru priprava gredic za setev, tako bomo omejili kaljenje plevela in zmanjšali  zapleveljena tla

17.
sadimo krompir, sejemo korenje, redkvice, čebulo
  



   

torek, 10. marec 2015

OPRAVILA 11. MARCA

11.   površine škropimo s čajem iz njivske preslice in gnoj iz roga - 501


ČAJ IZ NJIVSKE PRESLICE


 
Njivska preslica:
Preslica je bogata s silicijem,                                                   prinašalka močnega sončnega impulza.


Količina:
         300 g posušene preslice vremo 1 uro v 10 l vode. Če uporabimo svežo njivsko preslico potrebujemo 2 kg rastline za  enako količino vode.

         Zavretek škropimo v razredčenem razmerju 10 % v nujnih primerih tudi 20 % v ciklu 1x vsaki drugi dan zjutraj na rastlino in tla.

sobota, 7. marec 2015

IZDELAVA PRIPRAVKA IZ BALDRIJANA PROTI ZMRZALI




Proti večeru med 16:00 in 18:00 uro pred pričakovano zmrzaljo zmešamo v  mlačno vodo, ki smo ji dodali nekaj kapljic baldrijana na vsak liter; mešamo/dinamiziramo 15 minut in škropimo v krošnje dreves, posevke (spomladi sadno drevje in občutljive grmovnice). 
                              


OPRAVILA NA VRTU, NJIVI V MARCU

7.8.9.24.25.26
možnosti zmrzali, škropimo preparat  507 - baldrijan
8.9.
ugoden čas za začetek obdobja čiščenja
10.
po 11 uri delo s čebelami, obrezujemo sadno drevje



sreda, 4. marec 2015

GOMOLJNA ZELENA - KORENOVKA VREDNA ODKRITJA


Uporabljamo okrogle velike dišeče gomolje, še prej jih dobro operemo in olupimo olesenelo plast. Eden izmed večjih pridelovalcev gomoljne zelene je Italija predvsem na področju Veneta, ki jo izvažajo v dežele severne Evrope. Pri nas jo v kulinariki malo uporabljamo. 

Sveže pripravljena gomoljna zelena kot predjed zabeljena z jabolčnim kisom ali jogurtom učinkuje očiščevalno.
Priporočljiva je tudi proti celulitisu, med tem kot kuhana učinkuje kot odvajalo in nas nasiti  ne da bi nam otežila prebavo. Zato je priporočljiva tudi pri shujševalnih dietah kot tudi za diabetike.  Je milejšega okusa v primerjavi s stebelno zeleno. V kombinaciji z jabolki in korenjem, si lahko pripravimo odličen osvežilen napitek bogat s kalijem. 

Recept: Hiter pire iz krompirja, korenja in gomoljne zelene
Sestavine: 250 g krompirja, 200 g korenja in 200 g gomoljne zelene (vse sestavine naj bodo iz ekološke oziroma biodinamične pridelave).

     
Krompir, korenje in gomoljno zeleno operemo, olupimo, zrežemo na majhne koščke in kuhamo nad soparo, da se sestavine zmehčajo. Nato dodamo (mleko ali sojino mleko) in s paličnim mešalnikom zmiksamo. Po potrebi solimo in dodamo muškatni orešček.  Ponudimo s popečenim tofujem pripravljenem na balzamičnem kisu.

torek, 3. marec 2015

OPRAVILA 5., 6., - 9. MAREC 2015




5.3.  obrezujemo sadno drevje in vinsko trto, sejemo jara žita, grah in bob, na prosto presadimo rastline za pridelovanje semen, pikiramo plodovke in sejančke krompirja sejemo paradižnik, melancane in papriko v sejalnik





   

6.3dopoldne sejemo jara žita, obrezujemo sadno drevje, podtikamo podtaknjene vrbe, ko bodo dobro medila

6., 7. do 18 ure, 8., 9. do 18 ure





idealen čas za škropljenje preparata 500 ali gnoj po M. Thun