RANČ POMLADI

RANČ POMLADI

sobota, 29. avgust 2015

PRAKTIČNI MESEČNI NASVETI - SEPTEMBER

Do 17  je Sonce v Levu: zgoščevanje toplote, sladkorjev, dozorevanje semen

Od 18 je Sonce v Devici: zgoščevanje hranilnih snovi v korenini
SEPTEMBER  2015

»Edino orožje, ki ga imaš je prijaznost«



Izogibati se obdelavi dan *-----* 1. po 17:00 uri, 13. do 11:00 ure, 14. do 10:00 ure 27. po 16:00 uri,                                                                                          28. do 16:00 ure

Čas za presajanje od 6. do 21. septembra.
Dan
Praktični nasveti

Pobiranje plodov na dan za plod in dan za cvet.

Semena in rastline:
Za semena odbiramo lepe iz zdrave plodove, kumaric, bučk, paprike itd. Odtrgamo jih na dan za plod in jih pustimo ležati na polju. Ko se že začne razkroj na dan za plod izluščimo iz plodov semena, jih v kozarcu prelijemo z vodo in nekaj dni dvakrat na dan premešamo. Nato jih speremo in osušimo. Tako naredimo tudi s paradižnikom julija in avgusta. Vedno odberemo plodove iz sredinskega dela rastline!

Posevki ozimnih žit v poznih legah priporočamo 11. in 12. 9. Ali 21. dopoldne, 22. in 23. 9. do 17 ure. Izjemoma lahko rž sejemo na dan za korenino, vendar vsa negovalna dela opravljamo na dan za plod.

Korenovke spravljamo na dan za korenino v času za presajanje, tako dosežemo boljše skladiščne sposobnosti.

Najbolje nam bo uspelo kislo zelje, če smo ga sejali in negovali na dan za list ter škropili s preparati 2 krat na dan za list in pred obiranjem za boljšo aromo 1 krat na dan za cvet. Zelje porežemo na dan za cvet v času za obiranje, za kisanje pa ga ribamo na dan za cvet v času za presajanje.

Kjer bodo rastline odmrle zaradi zimske zmrzali bo treba spomladi zemljo prerahljati. Rastline, ki jih zima ne bo zatrla bomo spomladi vdelali v tla.

Okrog Mihelovega letos 26.9. nabiramo mlade liste velike pekoče koprive. Posušene uporabljamo za čaj, zdrobljene tudi kot dodatek moki za peko kruha.
1.
Do 17. ure sejemo motovilec, berivko, zimsko solato.
2.,3., 22.,23.,30.
Po 11. uri obiramo sadje.
5.
Do 17. ure še sejemo redkvico, podtikamo česen in zimsko čebulo.
7.
Delamo s čebelami; ribamo zelje.
8.
Delamo s čebelami.
9.
Zatiranje polžev, maceracija.
11.
Pretakanje vin: pojemajoča Luna. Polnjenje medu.
11.
Idealen dan za pripravo gredice z lažno setvijo (glej priročnik:Elvira Devetak: Vrtnarjenje po biodinamični metodi).
11. in 12.
Negujemo rastline za pridelovanje semen, v poznih legah sejemo ozimna žita. Sežiganje mravelj za izdelavo lastnega škropiva.
11. in 22.
Biodinamični tratmaji proti oljčni muhi.
15. in 16.
Spravilo krompirja in drugih korenovk, sadimo česen, nabiramo lubje doba. Na prazne površine sejemo zeleno gnojenje.
22.23. do 17.ure
Pretakanje penečih vin: rastoča Luna.  Idealen čas kontrole in opazovanja čebel.
26.
Nabiramo mlade koprive za čaj, sekamo zelje; delamo s čebelami. Škropimo macerat iz preslice kot preventiva proti glivam.
27.28.29.30.
Rizično obdobje okužbe z glivami.
29.
Mihelovo. Le kaj govori ta praznik človeštvu, kaj nam osebno? idealen dan za sejanje zimske špinače.

Pripravila: Elvira Devetak
Kmetija Devetak&Zavodni – Domačija Vočne, Breg pri Žirovnici 3, 4274 Žirovnica
Vir: delno uporabila Setveni priročnik 2015, M. Thun, Založba Ajda Vrzdenec


torek, 25. avgust 2015

POBIRANJE PLODOV ZA SEMENA

Za semena odbiramo lepe iz zdrave plodove, kumaric, bučk, paprike itd.                         

 


Odtrgamo jih na dan za plod in jih pustimo ležati na polju oziroma, če je deževno in mokro jih spravimo na suh prostor. Ko se že začne razkroj na dan za plod izluščimo iz plodov semena, jih v kozarcu prelijemo z vodo in nekaj dni dvakrat na dan premešamo. Nato jih speremo in osušimo. Tako naredimo tudi s paradižnikom julija in avgusta. Plodove vedno odberemo iz sredinskega dela rastline!

ponedeljek, 24. avgust 2015

STOP KRTU IN POLJSKI MIŠI

   Krti in poljske miši pogosto predstavljajo resen problem pridelave. Obstaja veliko načinov nadziranja, vendar so neučinkoviti. 


   


Prisotnost teh živali in njihov razvoj (zelo lepe, vendar zelo nezaželene) omogoča naš ekosistem z vrzeli. Simpatičen in lušten sistem, ki je v harmoniji z naravnimi procesi lahko izzovete z uporabo dobre gline v prahu in kvalitetnih 100 % eteričnih olj. Najboljša so iz ekološke ali biodinamične pridelave.

Glini dodamo malo vode, oblikujemo kroglice v premeru 1cm in jih posušimo na sončni svetlobi.
Suhe glinene kroglice pokapate z 1 kapljico eteričnega olja timijana, 1 kapljico eteričnega olja smreke. Kroglice shranite v steklen kozarec z navojem in zaprete.

Ko opazite krtine in prve luknje ne oklevajte temveč vanje dajte eno ali dve kroglici in luknje dobro zaprite. Močne arome bodo delovale kot repelent in tako oddaljil nezaželene živali.

Pozor! Po vsej verjetnosti bodo kroglico iz rova izvrgle vendar jo morate takoj ponovno vstaviti.

Spomnimo vas, da je ta operacija praktična in zabavna za amaterski zelenjavni vrt. Vsekakor je prisotnost dobrega mačka (ki ni hranjen z mačjo hrano iz pločevink) vedno zelo učinkovita.
Sporočite mi rezultate vaših izkušenj.                                                                   
Vir: Paolo Pistis

sobota, 22. avgust 2015

SPRAVILO PRIDELKOV V MESECU AVGUSTU


Mesec avgust je mesec, ki nam daje največ pridelane zelenjave in sadja. To je tudi mesec v katerem predelujemo največ hrane v marmelade, konzerve, sušenje zelišč in dišavnic ter drugih pridelkov, fermentacije itd. za hladne zimske dni.


Nabiranje, obdelava in kuhanje naj bi se izvajalo na dan za plod zato, ker živa organska snov, ki se obdeluje in ni izpostavljena kemični  snovi, kot so konzervansi  je še vedno v interakciji s kozmičnimi silami.


Pri medu, če se ekstrakcija in polnjenje medu izvaja, ko je Sonce v ozvezdju Leva, Luna v ozvezdju ploda in lepo vreme bo ta ohranil dalj časa aromo, vonj in okus.

petek, 21. avgust 2015

ČRN PARADIŽNIK: KAJ STORITI?

Pogosto lahko opažamo, da se na spodnjem delu paradižnika oblikuje gniloba, za kar postanejo plodovi neužitni saj jih vodijo do popolnega razkroja.

 

Nekaj vzrokov:

1.      Najprej občutljive sorte, kot so: volovsko srce,  pelati – san marzano in podobne sorte, pri katerih se plod zaključi v koničasto obliko ali navznoter. To povzroča rosa ali preobilna vlaga, ki je več ur skoncentrirana na enem mestu ploda, kar vodi omrtvelosti tkiva, na tej točki se nastanijo številne različne patogene glive. Potrebno je izbirati bolj odporne vrste, če se prepogosto soočimo s takšnimi težavami.

2.      Zalivanje in nihanje vode. Paradižnik je eden izmed redkih vrtnin, ki ga ne zalivamo! Zalivamo ga le v času presajanja oziroma če je močna suša ali pridelujemo v rastlinjakih. V vsakem primeru je priporočljivo zalivanje zgodaj zjutraj med 4:00 in 5:00 uro, ko je najnižja dnevna temperatura. Zalivanje izven tega časa bo skoraj zagotovo povzročilo obolenje paradižnika. V vsakem primeru mora biti rastlina posajena na takšnem kraju, kjer je večja zračnost. Paradižnik posadimo na površine, ki jih najprej obsije zgodnje jutranje sonce in tako zelo hitro posuši roso. Pretirano zalivanje povzroča odtekanje kalcija predvsem v steblu in zelenih delih rastline in vodi do izgube plodov.

3.      Kalcij je zelo pomemben za zdravje rastline. Anomalija črnenja paradižnika ni določena zaradi pomanjkanja kalcija, kot se pogosto razmišlja, ampak procesa, ki ga kalcij razvija znotraj rastline. Zato lahko proces kalcija podpremo tako, da začnemo pri tleh dodajati ob »nogi« rastline fin prah izdelan iz jajčnih lupin v mešanici z mikroorganizmi ali čaj iz hrastovega lubja, ki je bogat s kalcijem (88 %). Tu gre za preprost in učinkovit poseg, ki je omenjen na tečajih in knjigah biodinamike.

4.      Deževje ob polni Luni ali ob Perigeju posebej spodbuja gnitje.  Rastline ob takem deževju bomo škropili s propolisom na vodno-alkoholni osnovi (glej: Elvira Devetak – Priročnik vrtnarjenja po biodinamični metodi). Seveda ne smemo pozabiti škropiti s kremen iz roga – preslica kot v praksi.


V biodinamiki se s podobnimi nadlogami soočamo z več vidikov, ki jih obravnavamo kot vzroke in so vzroke. Zato je pri biodinamiki pomembno postaviti v ospredje pozorno opazovanje pogojev rasti za prepoznavanje morebitnih vzrokov in tako prihraniti delo ter čas.

ponedeljek, 3. avgust 2015

PRIPOROČILA NA VRTU V AVGUSTU


SEMENA IN RASTLINE

   Za pridelovanje semena smo rastline ne glede na vrsto negovali do zrelosti semen vedno na dan za plod. Pri spravilu pobiramo semena pri korenovkah na dan za korenino, pri listnatih rastlinah na dan za list, pri cvetnicah na dan za cvet in pri plodovkah na dan za plod.

   Spravilo žit opravimo na dan za plod, najbolje na dan, ko je Luna pred ozvezdjem Leva, to je 14.8. popoldne, 15.8., ki je posebej ugoden ali 16.8.

Vsekakor se izognemo črtnim dnevom in uram; posledica bi bila slabša kvaliteta moke in bistveno slabša kaljivost semena.

Če smo škropili s preparatom kremen iz roga – 501 trikrat v času mlade rasti ob dnevih za plod, če smo škropili s preparatom iz baldrijana, je pridelek bogat po količini in poln zdravja. Takoj po žetvi škropimo s preparatom iz kravjeka po M. Thun, obdelamo zemljo in zasejemo površine z ajdo ali vmesnimi kulturami, denimo s facelijo, gorčico, ričkom, lupino, plavico… Ajda obogati zemljo s kalijem, facelija pa s fosforjem.

Za spravilo že zrelega krompirja in čebule je najboljši čas dan za korenino v času za presajanje. To so dnevi, ko Luna potuje pred ozvezdjem Device. V avgustu je to v času za korenino od 17. do 20.8.

Za nove nasade jagod bomo izkoristili dneve za plod v času za presajanje, najbolje 15.8., ko bo Luna pred ozvezdjem Leva in je dan zaradi toplotnega trigona posebno dober.

Na dan za cvet porežemo koprive, da bi imeli za Mihelovo dovolj novih za čaje primernih vršičkov.

Na dan za plod nabiramo njivsko preslico, ki jo posušeno uporabljamo pri  težavah z glivicami. Prepogosta uporaba ali premočna koncentracija čaja škoduje strukturi tal. 5 dag posušene preslice zadošča za enkratno škropljenje 10 arov površin.

Vsi pridelki pridelani po biološko – dinamični metodi, vsebujejo manj vode in več suhih substanc ter imajo na substance vezanih izjemno veliko vitalnih energij. Kulture, ki jih škropimo pred spravilom popoldne s preparatom kremen iz roga – 501, se v skladišču bolje držijo, vsebnost nitratov pri korenčku in rdeči pesi je nižja, več je sladkorjev in beljakovin in te so boljše.


Ob suši letine rešuje preparat gnoj iz roga! Preparat zmešamo pozno popoldne in škropimo rastline, ko se začne nočiti. Rastline si opomorejo kot bi deževalo. Zemlja je morda od suše razpokana, rastline pa ne kažejo nobenega pomanjkanja.

Vir: Setveni koledar M. Thun in Matijas Thun, Založba Ajda Vrzdenec