RANČ POMLADI

RANČ POMLADI

petek, 9. december 2016

PEKA NARAVNO KVAŠENEGA KRUHA





 



Vas morda zanima peka naravno kvašenega kruha. Potem pridite v Biotehniški center Naklo. Tečaj bo potekala 14.12.2016 od 16:00 do 20:00 h. 

Prijavite se na telefon 04/277 21 20.

Na tečaju boste spoznali, kako pripraviti različne vrste kruha brez kvasa, s pomočjo vzhajalnih sredstev ekološkega izvora (npr. s fermentom Sekowa, ki je neke vrste drož, ki vpliva na testo tako, da ga mehča). Poleg tega pa še veliko informacij zakaj je kruh brez kvasa boljši!







nedelja, 6. november 2016

RAZMIŠLJANJA - ČUSTVENE "OKUŽBE"



Mnogi izmed nas mislijo, da se stvari, ki se drugim dogajajo, nas ne tičejo, za nas niso zanimive ali zaradi naše pomembnosti se delamo, da nas te zadeve ne "motijo", se vedno bolj vase zapiramo kot školjka in postajamo bolj otopeli, hladni in NE – HUMANI.

Namesto tega pa je ravno nasprotno, prav zato ker je VSAK človek sestavni del človeštva in vse, kar se zgodi našemu bližnjemu naj bo to v dobrem ali slabem nas vedno zadeva od blizu. Rudolf Steiner je zapisal, da "Dokler en sam človek ne bo srečna, vse človeštvo nikoli ne more biti srečno« in pomislite, koliko nesreče je danes v svetu (vojne, lakote, spodrivanja, prepiri, podnebne katastrofe in potresi, ravnodušnost, krivice, goljufij vseh vrst, itd) in vse te nesreče, se kot virus brezmejno širijo in prežijo na vse nas, kot prave "čustvene okužbe« in čedalje bolj zbolevamo, kar povzroča več trpljenja, več bolečine tudi pri ljudeh, ki bi očitno morali biti srečni in veseli. Alopatska medicina ne uspe prepoznati teh "okužb", saj se zanjo ljudje dobro počutijo, vendar danes SMO VSI BOLNI in to resno! Toda te bolezni in trpljenje prežijo tudi na živalih, rastlinah in mineralih v oblikah, ki so lahko manj očitne, a tako zelo zaznavne za tiste, ki imajo prefinjena čutila. To nezadovoljstvo se bo nadaljevalo in stopnjevalo kot val, dokler ne bo postalo za človeštvo neznosno, če se tega ne bomo kmalu zavedali, da "Drugi smo mi ", kot pravi pesem Tozzija, Morandija in Ruggerija. Skrb za druge je skrb za nas same. Danes obstaja veliko tihih in marljivih ljudi, ki to počno, vendar jih je še vedno premalo, danes vsak od nas se mora ukvarjati s svojim bližnjim, lahko samo z lepim nasmehom ali objemom bližnjega, ki ga srečamo in ne poznamo ali ga poslušamo in posvetimo pozornost, brezbrižnost je prvi simptom te čustvene "okužbe": ali lahko zadostuje ta iskrica za PONOVNO- ROJSTVO zdravilne topline in prežemanja NESEBIČNE LJUBEZENI!

Iwo Bertaina

sobota, 5. november 2016

Ali ste vedeli, da so lahko jajčne lupine zelo koristne za naš vrt?



Pa poglejmo: 
vzamemo  100 gramov bio jajčni lupin, zdrobljenih skoraj v moko, moko iz jajčnih lupin damo v 10 litrov vode in pustimo namakati nekaj tednov, občasno pripravek pomešamo. Kmalu bo vodni macerat pridobil dober vonj po zemlji, s tem pridelke škropimo.

Raziskovalci so macerta preizkusili na špinači, zeleni in paradižniku, ki je dal očitne rezultate.
Pri špinači so zaznali, da rastlina hitreje raste kot je to običajno. Pri zeleni in paradižniku so bili rezultati evidentni z bistveno večjim pridelkom.

Nek biodinamični tehnik že 15 let svojim prijateljem vrtičkarjem priporoča, da preparatu 500 – gnoj iz roga vmešajo majhen odmerek pripravljenega macerata iz jajčnih lupin; s samo tremi škropljenji v eni sezoni, lahko opazimo izboljšanje rodovitnosti tal in pH.

Revije Practical biltenu
biodinamično kmetovanje n. 12. oktober 1976
uredila Graziella Arozza Ivo dediščino in Giovanni Righetti - Torino

NASVETI IN IDEJE BIODINAMIČNIH TRETMAJEV V NOVEMBRU



To je čas, da tla po končanem pobiranju pridelkov in setve žit škropimo s preparatom gnoj po Mariji Thun in 500 - gnoj iz roga, pomagata ohranjanje vitalnosti tal in pomaga ter pospešujeta razgradnjo organskih snovi.

Čas, da začnete z uporabo paste – premaza za sadna drevesa. Večino se premaz izdeluje v društvih Ajda. Recept za izdelavo premaza najdete v arhivu bloga.

Uporabljena količina pripravka  500 za pridobivanje vidnih in hitrih rezultatov, je vsaj 200 gramov na hektar. Če je bilo na Kmetijskim tečajem v Koberwitz na to temo postavljeno posebno vprašanje je R. Steiner odgovori, da bi se količinsko uporabil preparat najmanj 1,5 kg na hektar na leto. Razmišljanje o tem, da bi se šli biodinamiko z manj kot 100 grami na hektar na leto, predvsem v današnjem času in na kmetijah, ki še nikoli niso videle biodinamične pripravke, ko so se življenjski pogoji  v tleh zelo poslabšali v primerjavi  z 1924, mislim, da je res naključno .... Danes obstaja preveč biodinamičnih teoretikov  in le malo praktikov! (Iwo Bertaina)

Mesec oktober je prvi mesec v katerem je koristno uporabiti biodinamičnih pripravkov za zatiranje plevelov: dva dni pred polno luno oktobra in novembra, in dva dni pred polno luno decembra. Na spletni strani boste našli plevel, ki smo stebrički pripravljeni.


Čas je, da začnete s trosenjem zrelega biodinamičnega kompost: od 150 kg na 300 kg na hektar glede na pridelke in vsebnosti humusa v tleh, ki ga rahlo vkopamo v tla.

torek, 25. oktober 2016

15 RAZLOGOV ZA DNEVNO PITJE LIMONADE



Vseh 15 razlogov, zakaj bi morali piti limonado vsak dan.

Pitje limonade je lahko zelo pametna odločitev v času hude vročine, kot v poletnih mesecih, … Ta poceni hitro pripravljena pijača ima številne prednosti, ki jih je vredno omeniti. Pitje limonade  lahko pomaga tistim, ki prekomerno uživajo kavo in bi se radi od te odvisnosti odvadili. Skodelica vroče vode z rezino limone bo pomagala vsakomur, da bi se odvadil prekomernega pitja kave na zdrav način.

Z estetskega vidika, pitje limonade naredi kožo sijajno in svetlejšo, pomaga tudi zmanjšati gube in akne. To mešanico lahko uporabimo tudi za posvetlitev las z izpostavljanjem soncu. Pitje limonade blaži bolečine v mišicah in kronična vnetja. Topla  pijača pomaga uravnavati prebavo. Tisti, ki trpijo zaradi zobobola lahko najdejo olajšanje s pitjem limonade. Limona mora biti dobro razredčena z vodo, da ne napade zob, in v nadaljevanju je tudi priporočljivo izpiranje ust z vodo.

Deluje kot prava energetska pijača, ki zagotavlja telesu elektrolite, kot so magnezij, kalij in kalcij. Pitje limonade ima antioksidativnei učinek na telo, saj pomaga jetrom, da se znebijo toksinov in krepi imunski sistem. Limona vsebuje vitamine B kompleks, vitamin C, vlaknin, železa in drugih hranil. Pitje  limonade omogoča povečanje svoje vrednosti pH v telesu. Pomaga odstraniti obloge kalcija in morebitne ledvične kamne. Blagodejno vpliva na žilni sistem, saj izboljšuje krvni obtok.

Zgaga se lahko bistveno zmanjša z dodatkom žlice limoninega soka v kozarce vode. Pitje limonade koristno vpliva na pritisk. V bistvu limona pomaga vzdrževati nizek tlak. Kalij prisoten v limoni pomirja živčni sistem, zmanjšuje tesnobo in stres. Lahko koristno vpliva na nosečnice in otroka, ki krepi kosti, možgane in živčni sistem.

Vir: Flickr

petek, 2. september 2016

TEFF, eno izmed najstarejših žit, sto odstotno brez glutena, bogat z vlakninami in železom




Eno izmed najstarejših žit, sto odstotno brez glutena, bogat z vlakninami in železom

Teff je najdrobnejše žito, ki uspeva v Etiopiji je popolnoma brez glutena, zato je dobra alternativa pri celiakiji oziroma osebe alergične na gluten. Ne le zaradi tega si pridobiva prostor na naših mizah. Teff (Eragrostis Abissina) izhaja iz družine graminaceae, čeprav je v Evropi bilo do sedaj nepoznan, je eno najstarejših žit na svetu, ki so ga pridelovali že pred 5.000 leti. Etiopija in Eritreja sta domovini teffa, ki je še danes osnovna hrana domačinov. Danes ga poleg Afrike pridelujejo še v Avstraliji in Indiji, kjer predstavlja ekvivalent to kar je pšenica za Evropejce in riž za Azijce.

Polnovredni Teff
Zadnje čase se veliko sliši o tem žitu, ki se ga uporablja v receptih namenjenih celiakistom oziroma osebam alergičnim na gluten. Tej skupini predstavlja varno žito enako kot so:  riž, koruza, quinoa, ajda in amarant. Lahko pa postane dober »prijatelj« za tistega, ki se želi zdravo prehranjevati.
Teff je integralno žito, ker je zrnje zelo drobno, zato ga ni  mogoče odstraniti ovojnico, ki obdaja seme, in zaradi tega ne more biti industrijsko obdelano. Med ostalim je prav zaradi tega dodan na seznam preventivne hrane proti raku. Energijska vrednost ne odstopa v primerjavi z ostalimi žiti, približno 370 kilokalorij na 100 gramov. Vsebuje kompleksne ogljikove hidrate, beljakovine, minerale kot so kalcij, kalij, železo, fosfor, cink. To še ni vse.
Poleg tega vsebuje niacin, tiamin, riboflavonoide, magnezij, mangan. Vsebuje osem esencialnih aminokislin in veliko proteina. Teff ima nizek odstotek maščob in zelo bogat z vlakninami. Vsebuje več vlaknin kot ostala žita, orehi in stročnice. Teff je izvrstna alternativa pšenici, ječmenu in rži – za osebe alergične na gluten.

V juhi ali sladici
V prodaji najdemo Teff v dveh različnih oblikah odvisno od sorte rastline; bel ali rdeč barve. Rdeč je manj sladek zato je primeren za pripravo solat. Iz obeh sort pridobivajo moko, ki se jo uporabi za pripravo najrazličnejših receptov, lahko tudi kot mešanico v razmerju 1 : 1 glede na potrebo k pšenični, pirini ali kamutovi moki.
Priprava je podobna kot pri prosu ali amarantu (razmerje z vodo 1:2,5), kuha se 20 minut, in se lepo kombinira z zelenjavo in ostalimi žiti. Lahko ga dodajamo juham, mineštram in pri pripravi kruha, grisinov, sladic, piškotov, tort skupaj z belo moko. Kupimo ga v specializiranih bio ali etničnih trgovinah.

Afriški kruh
V Etiopiji, Somaliji in Eritreji uporabljajo Teff predvsem za pripravo kruha injera, to je ploščat, okrogel in spužvast kruh. Uporablja se pri mesu in zelenjavi. Posebnost je v okusu, ki je nekoliko kisel, to pa ni najbolj zaželeno ob prvem poizkusu. Vsebuje fermente, ki se ob nekajurnem počivanju testa ti aktivirajo in sprožijo proces vzhajanja podobno kot pri tistemu iz droži. Sledi še recept...



petek, 17. junij 2016

BANANE, AVOKADO, POMARANČE, MELONE ...

Ni vam potrebno kupovati vsega sadje in določene vrste vrtnin iz ekološke pridelave!   
                                                                                          
Nekatera živila so pomembna, druga lahko zagotovo dobite v redni dobavi. Na primer, sama vedno kupujem ekološko meso, da ne bi bila izpostavljena sintetičnim hormonom, ki so pri neekološki reji živine v uporabi in jih pri zdravljenju uporabljajo v celotnem življenjskem ciklu živali. Ekološko meso je seveda malo dražje, vendar obstajajo nekatere stvari, ki so vredne varovanja zdravja  in to je zagotovo ena izmed njih!

Če je varčevanje denarja smiselno je to tudi razlog zakaj nekatera živila lahko kupujemo neekološko pridelana. Zakaj? Ker pri nekaterih živilih nimamo nobene dodatne koristi pri nakupu ekoloških od neekoloških pridelkov. 

  




Pri ekoloških pridelkih  gre za pridelavo, kjer bi se izognili zaužitju pesticidov in kemikalij, ki se jih običajno uporablja pri pridelavi neekološkega sadja in zelenjave. Živila, kot so banane, avokado, pomaranče, melone in grenivke imajo debel olupek v povezavi s kožo med zunanjim svetom in samim sadjem, tako pesticidi dejansko nikoli ne pridejo v stik s sadjem, ki ga užijete, saj gre za plodove pri katerih zunanji sloj – olupek običajno zavržemo.

Razlika je pri jabolkih, paradižniku, hruškah in drugem sadju ter zelenjavi, kjer je zunanji sloj (olupek) užiten, takrat je zelo pomembno, da izberemo ekološko pridelano sadje!
Torej, prvo pravilo, če imamo sadje z debelim olupkom, ki ga zavržemo lahko kupite neekološko pridelano in tako ne zapravljajte denarja po nepotrebnem.

Obstajajo tudi vrste druge zelenjave in vrtnin, ki škodljivce preprosto ne privlačijo zaradi svoje visoke vsebnosti žvepla, kot sta čebula in česen. Ne zapravljajte denarja, bodisi zato, ker se te vrtnine na prvem mestu običajno ne zdravijo in negujejo s pesticidi.

V vsakem primeru je odločitev Vaša!


Vir: Dr. Mark Ettinger, M.D., Lead Medical Advisor, BioTrust Nutrition

sobota, 7. maj 2016

DAN ODPRTIH VRAT sadik iz ekoloških in Demeter semen

V nedeljo nedeljo 15. 05. 2016 od 9:00 do 17:00 ure Vas vabimo na DAN ODPRTIH VRAT SADIK IZ EKOLOŠKIH IN DEMETER SEMEN, ki bo na naši Ekološki kmetiji Devetak&Zavodnik – Ranč Vočne, Breg pri Žirovnici.


Na kmetiji lahko dobite vse vrste sadik kot so: paradižnik, paprika, jajčevci, zelje, ohrovt (brstični, listni), cvetača, solata, bazilika (grmičasta, cimet), drobnjak, melisa, koper, koriander, luštrek, origano, peteršilj, rutica, slezenovec, šentjanževka, šetraj, timijan, tagetes, zelena (stebelna, rezivka in gomoljna), žajbelj, kumare (solatne in za vlaganje), bučke (Milanese (temne) in Genovese (svetle), buče Hokaido, melone, por...






Kako do nas?
Iz ljubljanske smeri izvoz Lesce, Bled do rondoja, prvi izvoz smer Žirovnica, vozite v smeri proti Jesenicam, od znaka kraja Vrba vozite naprej skozi železniški podvoz približno 1300 m, nato zavijete levo na makadamsko cesto, peljete pod podvozom AC in približno 200 m naprej je na desni strani kmetija pri Zavodnikovih – Ranč Vočne.

Veselimo se vašega obiska!

nedelja, 17. april 2016

PRESLICA - Priprava prevretka iz preslice


  Za pripravo prevretek iz preslica nabiramo preslico brez korenin, proti koncu junija, v času Janezovega zjutraj na dan za list ali cvet v naraščajoči luni. Če je ne uporabimo takoj jo posušimo v senčnem, toplem in zračnem prostoru. Temperatura ne sme presegati 28 ° C in ne sme oksidirati. Sušenje traja dlje časa. Preslico lahko kupimo v trgovini z zdravo prehrano.

V 10-20 litrov vode damo 200-300 g posušene preslice ali 1-1,5 kg sveže rastline in kuhamo na blagem ognju eno uro. Za manjše količine pa uporabimo 50 gramov suhe ali 500 gramov sveže rastline na 5 litrov vode.

Po nekaj dneh je treba prevretek razredčiti z vodo 5-10 % in poškropimo rastline. Za hektar potrebujemo približno 100 litrov za 1000 kvadratnih metrov je dovolj 10 litrov.

Rastline škropimo ob vznožju na tleh. Pri škropljenju tudi same rastline moramo paziti, da ne škropimo cvetov.

Preslica učinkuje preventivno, včasih tudi kurativno ob uporabi drugih tehnik. Deluje le na podzemne glive, kjer je dostop preko korenin, kot so Fusarium, Rhizoctonia, Pythium, … itd., in jih lahko imenujemo »lunine glive stisnjene zemlje«. Za listne glive ali glive na sadnih drevesih kot so plesni, škrlupa, botrytis itd. ima preslica rahlo valenčno zadrževanje, če smo škropili toliko časa prej kot preventivno ali v kombinaciji z drugimi načini zdravljenja.

Prevretek uporabimo, ko ima določen vonj ... to je zelo pomembno! Saj začne fermentirati z delovanjem anaerobnih mikroorganizmov, ki jemljejo moč iz organskih snovi, proizvedene s pomočjo fotosinteze in razdeliti snov, in naredijo topen silicij preslice. Zato bi prevretek morali uporabljati po nekaj dneh, saj se začne postopek zelo koristne fermentacije.

Kdaj škropiti? Obstajajo posebni trenutki pri katerih se ustvarjajo takšni pogoji, ko škodljive glive sprožijo okužbe na rastlinah (drevesa ali listi) to je: količina padavin, število ur močenje rastlina, temperatura, vlažnost zraka, … pa tudi vpliv Lune. Ob polni luni je impulz vode večji. Če pa je luna še v Perigeju, kar pomeni, da je bližje Zemlji in da je poleg tega še v konstelaciji vode, kot je to na primer astrološko znamenje Raka, bomo imeli najboljše pogoje za nastanek gliv oziroma okužb.

S prevretkom škropimo v kritičnih trenutkih ali tik pred, pomaga pri preprečevanju okužb. Za doseg dobrih rezultatov je potrebna kontinuiteta in ritem škropljenja. Ko se pojavijo prvi znaki okužbe je že prepozno. Ključnega pomena je že vnaprej predvideti najbolj občutljive trenutke in če dežuje ali imamo v zraku visoko vlažnost je prav v teh dneh pomembno opraviti zdravljenje s preslico.

Da bi preprečili katero koli okužbo je potrebna prava izbira sort, ki jih želimo pridelovati, naj si bodi sadje in vrtnine ali drugo. Tako bomo imeli večjo odpornost glede na sorto, podnebje, okolje zemljo in področje. Na področju, kjer sta podnebje in mikroklima na sploh vlažna je pomembno, da so gredice in posaditve v smeri sever-jug, kar pomaga pri prodoru svetlobe in toplote v času pridelave.

V biodinamiki preslica velja za klasično proti glivično podporo delovanja. Prisotnost kremena in sulfatnih soli krepi rastlin in preprečuje glivične napade.

Prav tako je koristna za zdravljenje semena pred sajenjem v obliki kopeli in namakanjem korenin pred presajanjem. Uporablja se tudi kot sestavina pri pripravi drevesnega premaza.

Vir: Paolo Pistis

VREME IN OPRAVILA V APRILU

V mesecu aprilu so dnevi daljši in odpirajo se številna dela ter opravila na vrtu, njivi, sadovnjaku, vinogradu ...


Posebno pozornost moramo posvetiti vremenu, da bi pravočasno preventivno ukrepali pri negovanju rastlin in sadnega drevja proti glivica ter pravilno setev pred dežjem (glej naslednjo objavo - Preslica).


četrtek, 14. april 2016

EKOLOŠKE SADIKE IZ EKOLOŠKIH IN DEMENTER SEMEN

Tudi letos smo vam pripravili velik izbor ekoloških sadik pridelanih po biološko dinamični metodi za vaš zelenjavni in zeliščni vrt.

Vsa semena so ekološka ali Demeter,  ki so tudi po izvoru sledljiva.

V priponki vam pošiljamo našo ponudbo v obliki naročila, ki ga lahko izpolnite in pošljete po e-mailu.

Posebna ponudba: pri naročilu nad 50 Eur vam nudimo 10 % popust! Za še večja naročila je popust pod dogovoru!

Dosegljivi smo vsak dan med 10:00 in 17:00 uro na telefon 040 615 386 Franc ali 040 742 428 Elvira ali na mail elvira.devetak@gmail.com  

Zaželeno je, da nas v vsakem primeru prej pokličete. Hvala.


SADIKE SOLAT, BLITVE, ŠPINAČE, BUČ, BUČK IN KUMAR LAHKO ŽE DOBITE! VSE OSTALE SADIKE PA BODO NA VOLJO KONEC APRILA.


 

                                                                                                     CENIK BIODINAMIČNIH SADIK IZ DEMETER IN EKOLOŠKIH SEMEN  2016
SORTA CERTIF. Semena PROIZVAJA CENA ZA KOS
BUČE      
BUČE HOKAIDO DEMETER SATIVA 1,90
BUČKE ZUCCHINI PAENZA EKO BIOS 1,30
BUČKE ZUCCHINI DI MILANO EKO BIOS 1,30
BUČKE DIAMANT EKO ROYAL 1,30
MELONA TETATO DEGLJI ORTOLANI DEMETER  DOMAČE 1,90
       
MALANCANI      
MALANCANA BANTELA DEMETER  RAIN SAAT 1,50
MALANCANA BELEZZA EKO SEMENTIBIO 1,50
MALANCANA VIOLETA LUNGA EKO ARCOIRIS 1,50
       
PARADIŽNIK      
PARADIŽNIK VOLOVSKO SRCE EKO ARCOIRIS 0,80
PARADIŽNIK RIO FUEGO EKO ARCOIRIS 0,80
PARADIŽNIK SAN MARZANO NANO EKO BIOS 0,80
PARADIŽBNIK MARMADE EKO BIOS 0,80
PARADIŽNIK ROMA SUPER EKO BIOS 0,80
PARADIŽNIK ČEŠNJEVC MINIBEL GARTENPERLE EKO BIOS 0,80
PARADIŽNIK PINK BRENDY WINE DEMETER  DOMAČE 0,80
PARADIŽNIK ČRNI  EKO BIOS 0,80
PARADIŽNIK PELATI EKO COOP 0,80
PARADIŽNIK BELMONTE DEMETER DOMAČE 0,80
PARADIŽNIK ZELENI GREEN ZEBRA EKO ARCOIRIS 0,80
       
KUMARE      
KUMARE MARKETMORE (dolge - solatne) EKO  COOP 1,00
KUMARE BETH ALPHA EKO BIOS 1,00
KUMARE SILATNE EKO AMARANT 1,00
KUMARE KORNIŠON ZA VLAGANJE DEMETER  DOMAČE 1,00
       
PAPRIKA IN FEFERONI      
FEFERONI PEKOČI DOMAČI DEMETER  DOMAČE 1,00
FEFERONI SLADKI FRIARIELLO EKO BIOS 1,00
PAPRIKA QUADRATO ROSSO  EKO ARCOIRIS 1,00
PAPRIKA RUMENA QUADRATO GIALLO  EKO ARCOIRIS 1,00
PAPRIKA POSTAZGOLD EKO AMARANT 1,00
PAPRIKA CORNETO EKO AMARANT 1,00
PAPRIKA ZELENA/RUMENA EKO OSAZSEMEN 1,00
       
SOLATE      
SOLATA ESTIVA DI KAGRAN EKO ARCOIRIS 0,20
SOLATA KODRASTA LOLLO BIONDA EKO ARCOIRIS 0,20
SOLATA MERAVIGLIA 4 STAGIONI EKO ARCOIRIS 0,20
SOLATA BOBWL VERDE EKO ARCOIRIS 0,20
SOLATA MISTICANZA EKO ARCOIRIS 0,20
SOLATA REGINA DI MAGGIO EKO ARCOIRIS 0,20
       
BLITVA      
ŠPINAČA MATADOR EKO ARCOIRIS 0,30
BLITVA VERDE A COSTA BIANCA EKO ARCOIRIS 0,30
       
ZELJE      
BROKOLI ROMANO EKO ARCOIRIS 0,35
BROKOLI ROMANO DEMETER  DOMAČE 0,35
BROKOLI LISTNI SPIEGARIELLO RICCIO - POZNO EKO ARCOIRIS 0,35
BRSTIČNI OHROVT - POZNO EKO ARCORISI 0,30
CVETAČA PALLA DI NEVE  EKO SEMENTI BIO 0,30
LISTNI OHROVT - POZNO EKO ARCOIRIS 0,30
OHROVT VERTUST - POZNO EKO ARCOIRIS 0,30
OHROVT VERTUST - POZNO EKO SEMENMAIER 0,30
RDEČE ZELJE GRANAT  EKO SEMENMAIER 0,30
ZELJE BELO  EKO SEMENMAIER 0,30
ZELJE KONIČASTO FILDERKRAUT - POZNO DEMETER  RAIN SAAT 0,30
       
ZELIŠČA      
BAZILIKA EKO ARCOIRIS 2,00
BAZILIKA CIMET EKO ARCOIRIS 2,00
BAZILIKA GRMIČASTA GRECO A PALLA EKO ARCOIRIS 2,00
DROBNJAK DEMETER DOMAČE  1,50
JANEŽ DEMETER DOMAČE  1,20
KORIANDER DEMETER DOMAČE  1,90
KOMARČEK DEMETER DOMAČE  1,20
LUŠTREK DEMETER RAIN SAAT 1,90
ORIGANO EKO BIOVALENTIN 2,00
PETERŠILJ LISTNI LONČEK 10 ø EKO BIOVALENTIN 1,20
PEGASTI BADELJ DEMETER DOMAČE  2,00
RUTICA DEMETER ARCOIRIS 2,00
SLEZENOVEC EKO ARCOIRIS 2,00
ŠENTJANŽEVKA E ARCOIRIS 2,00
TAGETES DEMETER DOMAČE  0,90
ZELENA LISTNA EKO  ARCOIRIS 1,30
ZELENA GOMOLNA EKO  ARCOIRIS 1,30
ZELENA STEBELNA TALL UTHA EKO  RAIN SAAT 1,30
ŽAJBELJ EKO  ARCOIRIS 2,00
                                                                                                    


četrtek, 24. marec 2016

POSEBNA OPRAVILA - VELIKONOČNA VODA



27.3., na velikonočno nedeljo zjutraj, gremo molče k izviru potoka in zajamemo studenčnico, še preden jo obsveti Sonce. Velikonočna voda je zdravilna; spravljena v steklenici ostane več mesecev izjemno osvežujoča in brez bakterij. Uporabljamo jo tudi za izdelavo biološko-dinamičnih preparatov, denimo za izdelavo škropiva iz bladrijana. Če škropimo žita v času vegetacije trikrat s preparatom iz baldrijana, bo pridelek do 20 % višji; če mešamo preparat v velikonočni vodi, bo povečanje pridelka še večje. Sadike zalite z velikonočno vodo se bolje razvijajo! Preizkusite!

torek, 1. marec 2016

PRAKTIČNI NASVETI MAREC

Do 11 je Sonce v Vodnarju: impulz ustvarjanja oblik pri kaljenju in poganjanju korenin
Od 12  je Sonce v Ribi: ugoden čas širitve svetlobe, cvetenje

MAREC  2016
»Strah je potrkal na vrata, vera odpre in pred vrati ne najde nikogar«


Izogibati se obdelavi dan *-----* 9. do 12:00 h, 10., 22. od 9:00 do 18:00 h, 23. od 9:00 do 18:00 h 25., 26.,  
Čas za presajanje od 1. do 3. in 16. do 30. marca.
Dan
Praktični nasveti

Če so žita slabo prezimila jih škropimo popoldne s preparatom gnoj iz roga.

Oves in paradižnik uspevata najbolje, če ju sejemo na dan za plod v času, ko je Sonce pred Vodnarjem. Pri ustreznem vremenu so odlični dnevi 3., 4. in 5. v času za plod.

Špinača najbolje uspeva, če jo sejemo, ko je Sonce pred ozvezdjem Rib (11. do 19. 4.), Luna pa pred rakom, škorpijonom ali ribami.

Če potikamo čebulo, ko je Luna pred Devico, ostane čebulček lepo v zemlji. Gredico nato pokrijemo s kovertanom, da preprečimo napad muhe. Čebulo, ki jo je napadla čebulja muha rešimo, če jo dvakrat škropimo proti večeru s čajem iz njivske preslice.

Ne glede na tip rastline, bomo na dan za plod (idealno 3. Do 5.3. v času za plod) na prosto iz prezimovanja presadili odbrane plodovke za pridelovanje lastnih semen. Čim več jih pridelajmo sami!
1.-3.
Sejemo solato, blitvo, radič, peteršilj, zelje, špinačo, por, cvetačo v dopoldanskem času. Možnost še dodatnega sejanja je 9. vendar samo pod večer.
2.-15.
Ugoden čas proti insekotom zgodaj zjutraj.
3. od 9:00 do 14:00 h
Pikiramo paradižnik in papriko; obrezujemo sadno drevje in trto.
3.-5.
Pretakanje vin samo v dopoldan; pojemajoča luna.
4. in 5. do 14 h
Sejemo jara žita.
4., 5. do 14:00 h, 8., 12., 13. do 11:00 h, 16. od 9:00 h, 17.,       20.-22. do 9:00 h
Čebele: kontrola legel, panje odpiramo na dan za cvet ali plod v najtoplejšem dnevnem  času.
5. popoldan, 6. ali 7. do 14:00 h
Zemljo škropimo z D8 proti koloradskemu hrošču; sejemo redkvice, korenje, pastniak.
12.
Režemo cepiče.
14.
Sadimo krompir, sejemo korenje, redkvice …
16.
Obrezujemo sadno drevje; potikamo potaknjence vrbe, ki bo dobro medila.
16.-28.
Ugoden čas obrezovanja okrasnega grmičevja najbolje v popoldanskem času oziroma proti večeru.
16.-17. 27.
Škropimo macerat iz preslice kot preventivo proti talnim glivam.
16.,17.,27.
Škropimo preparat 501 gnoj iz roga – vrtnice in cvetnice.
17.
Podtikamo potaknjence vrbe za obilje cvetnega prahu.
18. in 19.
Maceracija škodljivih insektov in polžev ter plevelov.
18. – 31.
Možnosti glivičnih okužb sadnega drevja v primeru dežja, zlasti na breskvah, marelicah in češnjah. Škropimo žveplo + natrijev silikat.
20.
Pretakanje penečih vin; rastoča luna.
20. in 21.
Ugoden čas za pripravo lažne setve: visoka kalitev plevela. Škropimo s presličnim čajem.
20. in 21.
Obrezujemo sadno drevje in vinsko trto, sejemo jara žita, v ozimna žita, ki jih tudi branamo, posejemo deteljo, na prosto presadimo rastline za pridelovanje semen, pikiramo plodovke, sejemo grah in bob.
23.-26.
Riziko nočne zmrzali, škropimo preparati 507 na osnovi baldrijana.
24.
Ugoden čas za čiščenje telesa.
24.
V času za korenino sadimo zgodnji krompir, sejemo korenovke, potikamo čebulo in česen, zemljo škropimo z D8 proti koloradskemu hrošču.
27.
Zgodaj zjutraj gremo molče po studenčnico.

Pripravila: Elvira Devetak
Kmetija Devetak&Zavodni – Domačija Vočne, Breg pri Žirovnici 3, 4274 Žirovnica

Vir: delno uporabila Setveni priročnik 2016, M. Thun, Založba Ajda Vrzdenec